Results 2018

March is a variable month. A week after our first attempts to stage this race were thwarted by blizzard, sunshine was the order of the day. Congratulations to all those who were able to make it at such short notice for another memorable run.

Position Name Club Cat Time
Position Name Club Cat Time
1 Joe Baxter Pudsey & Bramley AC M 1:59:43
2 Jack Wood Ilkley Harriers M 2:01:41
3 Sam Watson Wharfedale M 2:03:50
4 Robin Howie unattached M 2:05:10
5 Michael Malyon Baildon Runners M 2:05:55
6 Neal Crampton Pudsey & Bramley AC M 2:06:54
7 Phil Livermore North Leeds Fell Runners M 2:09:52
8 Jason Millward Harrogate Harriers V40* 2:11:23
9 Kevin Hoult CVFR V40 2:15:03
10 Ethan Hassell Wharfedale M 2:16:47
11 Colin Walker Pudsey & Bramley AC V40 2:16:59
12 Iain Illstone CVFR M 2:17:39
13 Steve Turland Ilkley Harriers V50* 2:19:06
14 Peter Coates Clayton-Le-Moors V40 2:19:35
15 Jonathan Melia Rossendale Harriers V40 2:19:44
16 Adam Storer unattached V40 2:20:01
17 Jake Lodge Meltham AC M 2:24:01
18 Luke Turner Clayton-Le-Moors M 2:25:40
19 Paul Haigh CVFR V40 2:25:50
20 Daniel McKeown London Heathside M 2:26:15
21 John Navis Pudsey & Bramley AC M 2:27:08
22 Matthew Duckworth Clayton-Le-Moors M 2:27:11
23 Philip Wells CVFR V40 2:27:15
24 Duncan Cannon Todmorden Harriers M 2:27:26
25 Dan Marsden CVFR M 2:28:41
26 Peter Stobbs Trawden AC V50 2:31:03
27 (Fem 1) Annie Roberts Todmorden Harriers F* 2:31:23
28 James Allard unattached M 2:32:27
29 Robert Gray Todmorden Harriers V40 2:32:53
30 (Fem 2) Nik Tarrega York Knavesmire Harriers F 2:33:19
31 Rowan Temple Kirkstall Harriers M 2:34:00
32 Craig Neville unattached V40 2:34:19
33 Toby Cotterill CVFR M 2:35:01
34 Ronnie Turner Rossendale Harriers V50 2:35:21
35 (Fem 3) Tara Robb Clayton Harriers F 2:36:15
36 Andrew Fairburn Trawden AC V40 2:36:20
37 Carlos Bedson Cheshire Hill Racers V40 2:36:50
38 Tom Smith Bowland V50 2:37:11
39 Darren Tweed Todmorden Harriers V40 2:37:13
40 Daniel Greenwood Meltham AC V40 2:37:55
41 Adam Moger Kirkstall Harriers V40 2:37:56
42 Thornton Taylor Rossendale Harriers V60* 2:37:59
43 Michael Toman Rossendale Harriers V50 2:38:10
44 Aiden Curley Abbey Runners V40 2:38:58
45 Gavin Lamb Ilkley Harriers M 2:39:54
46 Iain Powell CVFR V40 2:40:17
47 John Boothman Barlick Fell Runners V50 2:40:41
48 Russell Aydon-Butler KCAC V40 2:41:48
49 Rick Harwood KCAC V40 2:42:35
50 Dave Robson Ilkley Harriers V40 2:42:53
51 Thomas Walker Clayton-Le-Moors M 2:43:56
52 Ben Cliff CVFR V40 2:44:50
53 (Fem 4) Chloe Haines Dark Peak Fell Runners F 2:45:20
54 Mark Storey Trawden AC V50 2:45:30
55 Kieran Horrigan FRA V50 2:46:01
56 Daniel Hurd unattached M 2:47:38
57 Ken Taylor Rossendale Harriers V70* 2:48:38
58 Tristan Langlois Todmorden Harriers V40 2:49:24
59 Matthew Wilcock Trawden AC V50 2:50:15
60 Adam Wallwore Trawden AC M 2:50:16
61 Nick Beanland unattached V40 2:50:22
62 (Fem 5) Emma Wilkins Baildon Runners F 2:51:10
63 Robert Haywood unattached M 2:53:45
64 Robert Halstead Todmorden Harriers V50 2:54:09
65 Neil Wallace Pudsey & Bramley AC V40 2:54:56
66 Brian Horrocks Clayton-Le-Moors V50 2:55:00
67 (Fem 6) Molly Ralphson Trawden AC FV40* 2:55:24
68 Paul Swyers Radcliffe AC V50 2:56:27
69 James Kermode Pennine Fell Runners M 2:56:50
70 Stuart Wolstenholme Todmorden Harriers V40 2:57:32
71 (Fem 7) Jean Powell Wharfedale FV50* 2:57:47
72 Andrew Sandercock North Leeds Fell Runners M 2:58:29
73 (Fem 8) Susie Pedder Trawden AC FV40 2:59:43
74 Richard Briscoe Clayton-Le-Moors M 3:01:03
75 (Fem 9) Belinda Baquero Pudsey & Bramley AC F 3:01:22
76 Bill Becketts Chorley A&T V50 3:01:45
77 Andrew Bradley Clayton-Le-Moors V50 3:02:25
78 Rogan Ashton Otley AC V40 3:05:23
79 Ben Mason Pudsey Pacers V40 3:05:43
80 Pete Wilkin Thirsk Massive V50 3:06:43
81 Timothy Jacobs North Leeds Fell Runners V40 3:07:00
82 (Fem 10) Lynn Murphy KCAC FV40 3:07:12
83 Matt House KCAC V40 3:07:12
84 Toby Campbell unattached V50 3:10:20
85 (Fem 11) Maria Cook Parbold Pink Panthers FV40 3:11:06
86 David Leslie Abbey Runners V60 3:11:06
87 (Fem 12) Bridget Glaister Parbold Pink Panthers FV40 3:11:07
88 (Fem 13) Gloria Ayuso CVFR FV40 3:13:24
89 Derek Doyle Stainland Lions V50 3:13:41
90 Anthony Costello CVFR V50 3:14:02
91 Steve Wathall Black Combe Runners V60 3:14:32
92 Simon Caldwell unattached V50 3:15:04
93 Charles McKinney Ackworth Road Runners V40 3:18:38
94 Tony Davis unattached M 3:20:47
95 Neil Dewis unattached V40 3:21:51
96 Tim Charmley Tattenhall Runners V50 3:22:32
97 Simon Austin Black Combe Runners M 3:23:08
98 (Fem 14) Sarah Haines Ilkley Harriers FV50 3:24:04
99 Harry Atkinson Bingley V60 3:25:23
100 (Fem 15) Anna Thomas Manchester Triathlon Club F 3:26:14
101 Mark Hanna Manchester Triathlon Club V40 3:26:15
102 (Fem 16) Carmen Elphick York Alpine Club FV40 3:28:28
103 (Fem 17) Gillian Wisbey CVFR FV40 3:30:08
104 (Fem 18) Louise O’Brien Kirkstall Harriers FV40 3:31:54
105 Chris Hudson Kirkstall Harriers V40 3:31:55
106 Alex Jeffrey unattached M 3:32:59
107 Duncan Watson unattached V40 3:51:54
108 (Fem 19) Sue Roberts Todmorden Harriers FV50 3:53:43
109 Peter Badkin Abbey Runners V50 4:23:43
Advertisements